Lodowe smaki

Lodowa kraina wreszcie przeniosła się w inne strony świata, ale lodowe szaleństwo dopiero się zaczyna! Nie ważne czy wolisz orzechowe, marchewkowe czy z posypką, ważne gdzie je posmakujesz.

 

 

Najdłuższa kolejka wyznacza najlepsze miejsce. Słynna Lodziarnia na Starowiślnej od 30 lat przyciąga tłumy, a receptura Stanisława Skargi nieprzerwanie zachwyca. Kupując 100% naturalne lody masz pewność, że malinowe zawierają maliny, a nie tylko ich smak. Smaków może nie jest wiele, ale w końcu liczy się jakość, a nie ilość! Powiedzenie “im się dłużej czeka tym lepiej smakuje” w tym przypadku jest jak najbardziej trafione.

 

 

W samym sercu Krakowa jedną z lodziarni założył Włoch. Donizetti cieszy się swoją popularnością nie tylko ze względu na lokalizację, ale przede wszystkim jakość produktów. Pomijając sam fakt wykorzystywanych naturalnych składników warto przede wszystkim skupić się na smakach. Lodziarnia obok tradycyjnych, proponuje i te niezwykłe połączenia. Jeśli masz ochotę na buraka w kasztanie, ogórka bądź kandyzowanego kasztana w wafelku to znajdziesz je na ul. Św. Marka 23. 

 

 

Miłośników orzechów zainteresuje jedno niewielkie miejsce gdzie mogą cieszyć się ich smakiem w tej zimnej wersji. Tiffany to lodziarnia, która proponuje między innymi lody winogronowe, cynamonowo-imbirowe czy te, których z uwagi na miejsce grzechem jest nie spróbować  - śliwki ze Starego Kleparza. Jednak największą niespodzianką jest wybór tych orzechowych, spróbować można laskowych, ziemnych, nerkowca włoskich czy nawet brazylijskich.

 

 

Codzienne inne propozycje dla swoich gości ma miejsce obchodzące swoje pierwsze urodziny. Good Lood chociaż stosunkowo niedawno pojawił się na mapie Krakowa wydaje się pozostać już tam na stałe. Jeśli masz ochotę na sezamowo-waniliową turecką chałwę czy mango z czerwonym pieprzem miejsce ich delektowania się jest tylko jedne. Czy rośnie konkurencja dla starych miejsc?

 

 

 

Odchodząc od tradycyjnych smaków wejść trzeba do Si Gela. Lodziarnia zlokalizowana na Podgórzu zadziwia swoimi propozycjami. Kompletnie nie związane z tradycyjnymi smakami lody ciekawią każdego gościa. Za jedyne 3 zł możesz posmakować lodów o smaku, piwa, mozzarelli z bazylią, parmezanu z octem balsamicznym, marchewkowych, lawendowych czy gruzińskiego granatu. Nie - to nie menu restauracji, tak - to lody!  

 

 

Na lody według sycylijskiej receptury zaprasza Katane. Ilość smaków zachwyca tak samo jak ich jakość. Waganie niestety nie będą zainteresowani, do produkcji lodów używa się tam tylko świeżego mleka i śmietany. Ponad 70 różnych propozycji na pewno trafi w najbardziej wymagający gust. Spróbujesz ich wsytskich?