Pozytywnie zakręceni- czyli o pole dance w Krakowie

Pozytywnie zakręceni- czyli o pole dance w Krakowie

Może zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać nad tym, o co chodzi w narastającym zainteresowaniu sportem pole dance? Zapewne bez trudu znajdziesz w Internecie artykuły, w których trenujące dziewczyny przekonywać będą o pięknie sztuki tańca na rurze, ale my przedstawimy sytuację oczami trenującego mężczyzny. BOWIEM OD MĘŻCZYZN WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO!

 

 

Tak, oczy Cię nie mylą, to właśnie faceci są twórcami tego sportu, którego uprawianie przez kobiety było bardzo długo zakazane.  Na szczęście w XXI wieku trenujące kobiety nie są już narażone na sankcje i mogą spokojnie trenować w licznych studiach w Krakowie. Prekursorem pole dance był indyjski taniec na palach- Mallakhamb, co dosłownie oznacza  ,,biegun zapaśniczy” . Dyscyplina ta zarezerwowana była wyłącznie dla mężczyzn, zapaśników wykorzystujących pale w celu wzmocnienia siły mięśni i zwiększenia sprawności ruchowej. Atleci rywalizowali ze sobą w zakresie zwinności, a zdobyte umiejętności przekładały się znacznie na poprawę techniki walki wręcz oraz posługiwanie się bronią. Do dziś w 14 indyjskich regionach podziwiać można tę dyscyplinę, a 9 kwietnia 2013 r. Indyjskie państwo Madhya Pradesh uznało Mallakhamb za sport państwowy.

Podobna tradycja rozwinęła się niezależnie w Państwie Środka. Chińczycy wykonywali akrobacje na dwóch równoległych palach pokrytych gumą, szczycąc się bliznami, które świadczyły o sile i męskości atlety oraz często stanowiły przyczynę wyższej pozycji społecznej. Oparzenia i otarcia wywołane powietrznymi ewolucjami dowodziły prestiżu, honorowości i odwagi trenującego, bowiem pale sięgały często wysokości 9 metrów.

 

 

Obecnie również wielu mężczyzn trenuje ten sport, tylko zamiast pali chodzą na ,,pole”- rurkę. Tak też nazywa się niedawno otwarte w Krakowie miejsce, gdzie możecie spróbować swoich sił w tym sporcie. Chodź na pole Dance Studio znajduje się przy ul. Batorego 22/2. Specjalizuje się w uczeniu techniki i choreografii, a także w stretchingu osób o różnym stopniu zaawansowania i rozciągnięcia. Wśród palety oferowanych zajęć znajduje się także kalistenika i exotic. Szkoła ta została otwarta w czerwcu 2018r. przez instruktorki niegdyś związane ze znajdującym się nieopodal Fit Style Studio.

 

 

Fit Style Studio obecne jest na rynku od grudnia 2014 roku, stąd też szeroka gama zajęć, jak np. rozciąganie i exotic dostosowany jest bardziej do osób posiadających jakiekolwiek doświadczenie z tańcem na rurze. W szkole ulokowanej przy ul. Kochanowskiego 2/1 oprócz standardowych zajęć techniki na rurze statycznej i obrotowej można zapisać się do grup zapewniających niezbędne przygotowanie akrobatyczne: acroshape oraz akrobatyka-poziom podstawowy. Mięśnie niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy na rurce z pewnością zbudujesz na zajęciach power4pole.  Strategia działania tej szkoły zaowocowała zajęciem III miejsca w Festiwalu ,,Orły Aktywności Fizycznej” w Krakowie w  2018r., co jednocześnie plasuje Fit Style Studio na pozycji najlepszej krakowskiej szkoły pole dance według opinii internautów. W miejscu tym trenuje liczne grono panów, jednego z nich zapytaliśmy o opinię na temat pole dance:

,,Pole dance jest trudnym sportem. Lubię porównywać go z kalisteniką – możesz ćwiczyć mięsnie, jednocześnie wyglądając jak grecki bóg, bo jak inaczej nazwać faceta, który robi flagę, handspring’a czy ołówek i to wszystko nie dotykając nogami ziemi?” – mówi Michał.

 

 

Coraz więcej dzieci uczęszcza na zajęcia oraz startuje w zawodach. Kurs pole dance kids ma w swojej ofercie Candy Pole Studio zlokalizowane na Osiedlu Kombatantów 7A. Jest to najmłodsza ze szkół pole dance w Krakowie, gdyż funkcjonuje zaledwie od grudnia 2018r. Do nowości wprowadzonych przez to studio należą zajęcia Booty Make, mające na celu poprawę jędrności pośladków. Podobnie jak studia wymienione uprzednio, szkoła akceptuje kartę multisport.

Urozmaicone zajęcia prowadzi także Perfect Ladies. W ofercie tej szkoły pole dance, oprócz zajęć prowadzonych przy lub na rurce, znajdziemy m.in. burleskę. Perfect Ladies znajduje się na ul. Pijarskiej 21/2 oraz może pochwalić się doświadczeniem sięgającym marca 2011 roku. Trenerki tego studia posiadają uprawnienia państwowe do prowadzenia zajęć z nowoczesnych form gimnastyki.

Skoro o gimnastyce mowa, warto wspomnieć, iż pole dance należy do grupy sportów powietrznych, dlatego też w dwóch studiach pole dance w Krakowie, oprócz tańca na rurze trenować można także pozostałe dziedziny gimnastyki w powietrzu.  Do takich miejsc należy Real Passion, oferujące zajęcia na chuście wertykalnej/ szarfie. Sala, w której można spróbować sił w Aerial Skills znajduje się na ul.Długiej 82/6, w studio świadczącym usługi od czerwca 2012r.

 

 

Jeśli jednak bardziej niż szarfy pociąga Cię koło akrobatyczne, wpadaj do Silver Cat Studio pole dance, przy Krowoderskich Zuchów 15B/3! Znajdziesz tu jedną z większych sal w Krakowie, mieszczącą  11 rurek i 8 kół cyrkowych,  a także utytułowane trenerki. Ponadto nauczysz się tu poprawnego stretchingu, techniki i choreografii w tańcu na rurze, a także możesz zorganizować niezapomniany wieczór panieński, korzystając z ponad siedmioletniego doświadczenia kadry instruktorskiej.