Nocna prohibicja w Krakowie

Mieszkańcy Krakowa od lat skarżą się na hałas i bójki powodowane przez pijanych mieszkańców czy turystów. W odpowiedzi na to, 89 krakowskich sklepów przystąpiło do Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży, by zmniejszyć skalę tego problemu. Przedsiębiorcy deklarują, że nie będą handlować alkoholem od północy do 5:30.

 

 

Władze miasta próbowały już rok temu wprowadzić nocną prohibicję uchwałą radnych, jednak została ona zawieszona przez sąd. Porozumienie w ramach Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży, zawarte między przedsiębiorcami a prezydentem Jackiem Majchrowskim, ma wejść w życie 1 września 2019r. Będzie obowiązywało przez rok, z wyjątkiem nocy sylwestrowej. Aktualnie porozumienie obejmuje 89 sklepów, jednak władze miasta informują, że zainteresowanie jest o wiele większe i liczba placówek handlujących alkoholem w trakcie nocy znacznie się zmniejszy.

Przedsiębiorcy, poza ograniczeniem sprzedaży alkoholu, zobowiązali się do stosowania monitoringu. Mają też reagować na niewłaściwe zachowanie klientów i wybryki chuligańskie.

Natomiast właściciele sklepów, którzy dołączyli do programu otrzymają od miasta tytuł "Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć swoje sklepy. Miasto będzie promować tych przedsiębiorców w swoich materiałach oraz na stronie internetowej, a także zagwarantuje lepszą współpracę ze strażą miejską i policją w celu szybkiego reagowania na incydenty. Zorganizowane zostaną też bezpłatne szkolenia dla sprzedawców.

W Program zaangażowały się takie sieci handlowe jak Lewiatan, Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Shake, Kocyk, Na Zdrówko, Quick Holding, Betmag. Pełną listę sklepów, w których nie kupicie alkoholu w godzinach 00:00-5:30, znajdziecie tutaj.

 

Źródło: money.pl