Unsound 2019

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony festiwalu Unsound  (6-13 października) jest solidarność. W trzydziestą rocznicę wolnych wyborów w Polsce organizatorzy postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu w kontekście lokalnym, globalnym, a także w ścisłym odniesieniu do branży muzycznej. Co czeka nas w nadchodzący weekend?

 

 Fot. Materiały organizatora

 

Piątek 11.10 Egzaltacje

Robert Henke to niemiecki artysta i kompozytor, ale także programista i wykładowca. Zasłynął m.in. jako współautor Ableton Live, narzędzia do produkcji muzyki elektronicznej. Henke zaprezentuje w Auli AWF swój dwuczęściowy projekt audiowizualny – CBM 8032 AV, oparty technologicznie na komputerach marki Commodore z lat 80., lecz osadzony we współczesności. W Teatrze Łaźnia Nowa wystąpi legendarna grupa dronemetalowa Sunn O))). Amerykanie w swoich kompozycjach stronią od perkusji i jakiegokolwiek rytmu, a w koncertach kładą nacisk na natężenie dźwięku i widowisko – na scenie pojawią się otoczone dymem zakapturzone postacie w długich habitach. Ich występ w programie Exaltation poprzedzą premierowy koncert Lyry Pramuk z wykorzystaniem specjalnej wielokanałowej instalacji Bena Frosta oraz widowisko Kistvaen, w którym kompozytor Roly Porter i MFO z pomocą polskich wokalistek (Katarzyna Smoluk-Moczydłowska, Agata Harz i Barbara Wilińska) przedstawią relację między technologią a zapomnianymi pogańskimi wierzeniami. Druga noc w Hotelu Forum (Flock) to kolejna podróż dookoła świata – odwiedzimy m.in. Indonezję (Gabber Modus Operandi), Brazylię (Badsista i Cashu), RPA (Rudeboyz), Ugandę (MC Yallah & Debmaster), Szanghaj (33EMYBW) i Tanzanię (Jay Mitta & Ant Virus). Przed gośćmi z zagranicy wystąpią przedstawiciele sceny lokalnej (zespół Lotto, Zamilska).

 

Sobota 12.10 Błąd ludzki i AI-dziecko

W obecnych niepewnych czasach popkultura chętnie zgłębia wątki katastroficzne – przykładem produkcja Czarnobyl stacji HBO.  12 października w opuszczonej fabryce Telkom Telos odbędzie się światowa premiera ścieżki dźwiękowej do tego miniserialu, łączącej brzmienie instrumentów z nagraniami terenowymi. Jej autorka, Hildur Guðnadóttir, zaprosiła do wspólnego wykonania Sama Slatera i Chrisa Watsona, artystów, którzy pomagali jej w procesie nagrywania. Koncert Hive w ICE Kraków będzie poświęcony motywowi wspólnoty w muzyce. Dominik Strycharski zaprezentuje na żywo muzykę do filmu Symfonia fabryki Ursus (więcej o filmowej części festiwalu poniżej), a na scenie towarzyszyć mu będą warszawscy muzycy oraz członkowie orkiestry dętej związanej z ursuskim zakładem pracy. Klein, brytyjska artystka o nigeryjskich korzeniach, w czasie programu Lifetime przybliży nam kulturę, z której się wywodzi. Owoc swojej współpracy z gronem zaprzyjaźnionych artystów i ze swoim „AI-dzieckiem”, sztuczną inteligencją nazwaną Spawn, zaprezentuje Holly Herndon. Dwa lata temu amerykańska artystka dała przedsmak projektu Proto, teraz zaprezentuje go w całości. Z Hotelem Forum pożegnamy się w olśniewającym stylu. Program Dazzle ubarwią rytmy m.in. z Arabii Saudyjskiej (MSYLMA), Brazylii (Teto Preto), amerykańskiego Detroit (Terrence Dixon), Chile (Matias Aguayo) czy Chin i Kenii (set back to back autorstwa Hyph11e i Slikbacka).

 

Niedziela 13.10 Plastikiem po uszach

Ostatni dzień festiwalu upłynie pod znakiem duetu Matmos, który w Teatrze im. J. Słowackiego dwukrotnie zaprezentuje album Plastic Anniversary – raz obok Orkiestry Okrągłego Stołu (program Flutter, bilety wyprzedane) i raz podczas samodzielnego występu (dodatkowy koncert). Muzycy z San Francisco ostatnią płytę nagrali wyłącznie z zastosowaniem plastikowych przedmiotów, eksplorując dysonans między wpływem tworzywa sztucznego na środowisko a jego użytecznością. Powstała z inicjatywy festiwalu Orkiestra Okrągłego Stołu jest polem współpracy członków perkusyjnego zespołu Remont Pomp działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Gdańsku oraz muzyków tworzących na pograniczu jazzu i eksperymentu: Mikołaja Trzaski, Raphaela Rogińskiego, Tomasza Gadeckiego oraz Tomasza Ziętka. Zwieńczeniem Unsoundu będzie Parade – program wypełniony radosnymi setami z obrzeży muzyki tanecznej.

 

 Pełny harmonogram oraz informacje o biletach znajdziecie tutaj.

MENU

Blog where2B

Wielkie otwarcie Park of Poland

Nowy album Justina Biebera "Changes"

Wielka zwrotka Ż

Klasa o profilu disco polo w podlaskim LO

Nadchodzi druga edycja FEST Festivalu

Nowy wizerunek Quebonafide

W czwartek jemy tłuste pączki

Co działo się na oscarowym after party u Jay-Z i Beyonce

Zacięta rywalizacja linii lotniczych w Krakowie

Wygraj bilet na koncert Malumy w Krakowie!

Juwenalia UEK - znamy już pierwszą gwiazdę!

RED BULL BC ONE CYPHER POLAND 2020

Festiwal Synestezje. Muzyka. Plastyka. Słowo

IRA w Klubie Studio

Unsound 2019

Zrób imprezę studencką z where2B!

Weekend w Studio

Seksowna kolekcja Rihanny – Savage x Fenty

Jesień z Klubem Studio

Studenckie Otrzęsiny 2019

Finał "Lata z radiem" w Krakowie

Nocna prohibicja w Krakowie

BOILER ROOM znów w Krakowie!

Kraków wyszedł na pole nocą

Kraków Live Festiwal 2019

Roof Party # 20.07

Kulturalne wakacje w Krakowie

Piwnica pełna rumu?

Wielkie Otwarcie Juwenaliów Krakowskich!

Polikultura- jedyny taki festiwal w Krakowie!

Pozytywnie zakręceni- czyli o pole dance w Krakowie

Bitwy na rymy powracają. RED BULL KONTROWERSY JUŻ W MAJU!

Mela Koteluk i Coma- kwiecień, Kraków!

Clock Machine i Kwiat Jabłoni w krakowskim Studio!

Wielka Krakowska Bitwa na Poduszki

Juwenalia UEKu 2019

Kultura trochę inaczej

Bring Your Own Beer

Najlepsza kawa w Krakowie

Uwolnij emocje w escape room

Patrz na Kraków z góry 

Sezon grillowy w mieście 

Najlepsze pierogi w Krakowie

Gdzie zacząć dzień w Krakowie

Aktywuj swój wolny czas

Rowerem przez Kraków 

Wodny relaks w mieście 

Lodowe smaki

Baw się koncertowo

Gdzie być weganem w Krakowie

Juwenalia 2017

Top 10 Miejsc dla Studentów

Food Trucki w Krakowie